Jak se kradou auta

Jak kradzione są samochody I.

Z roku na rok rośnie liczba kradzieży samochodów dokonywanych za pomocą tzw. Klonowania kluczy. Również w naszym kraju zaczęło się od kradzieży luksusowych pojazdów, którym jako pierwsze nadano kluczowe funkcje, a innym kategoriom nie trzeba było długo czekać. Obecnie nie jest już niczym niezwykłym czytanie statusów na portalach społecznościowych o samochodach, które zniknęły bez śladu z oświetlonych parkingów lub przed domami rodzinnymi. Pojazdy różnych typów, marek i kategorii cenowych są łatwym łupem dla złodziei dzięki wygodnym funkcjom bezkluczykowym, które wszyscy lubimy.

Ale jak to możliwe, że sprawca może ukraść nowoczesny pojazd z fabrycznie zamontowanym immobilizerem bez żadnych uszkodzeń w ciągu kilku sekund?

Sprawca wskazał osobę czytającą klucze

To niewielkie urządzenie umożliwia odczytanie kodów z oryginalnego kluczyka bez konieczności bezpośredniego kontaktu z pojazdem. Wystarczy, że zbliżysz sprawcę do swojej torby w kawiarni lub do swojego domu, gdzie klucz nadaje kod. Klucze nowoczesnych samochodów umożliwiające bezkluczykowy start i wjazd przekazują nie tylko kod zamka, ale także kody immobilizera, dzięki czemu sprawca ma wszystko, czego potrzebuje. W normalnych warunkach wysyła klucz tylko na odległość kilku metrów, ale przy pomocy czytnika można zwielokrotnić sygnał tak, aby sprawca nie tylko otworzył pojazd, ale także go uruchomił. Niestety system ten można zastosować w całej gamie nowoczesnych pojazdów, od samochodów premium po te tańsze.

W jaki sposób Pandora ochroni mnie przed odczytaniem kodów?

Na pierwszy rzut oka Pandora bezkontaktowe breloki autoryzacyjne działają jak fabryczne bezstykowe klucze. Różnicę odnajdujemy tylko wtedy, gdy spojrzymy na zastosowaną technologię, którą znajdziemy w środku. Klucze Pandora wykorzystują unikalny system szyfrowania AES-128 do komunikacji z pojazdem, z miliardami możliwych kodów, które również wygasają, więc nie można ich odzyskać i ponownie wykorzystać. Wraz z innymi funkcjami bezpieczeństwa Pandory, Twój pojazd jest niezrównany zablokowany i unieruchomiony do chwili przybycia.

Udostępnij to!

Menu

  Interesuje mnie:
  Zabezpieczenie autaZdalny start

  Dodatkowe Informacje:
  Skrzynia biegów: ManualnaAutomat
  Odpalanie samochodu: KluczykiemPrzyciskiem Start/Stop
  Click outside to hide the compare bar
  Komparator