Jak se kradou auta

Jak kradzione są samochody IV.

Chociaż zdalny odczyt kluczyków bezkluczykowych stał się w ostatnich latach najpowszechniejszą metodą kradzieży pojazdów, nie oznacza to, że sprawcy nie uciekają się do starych i sprawdzonych metod kradzieży. Metoda tzw. Wyłapywania pływającego kodu, który zagraża Twojemu bagażowi i wyposażeniu wnętrza pojazdu.

Jak można przeczytać w poprzednich artykułach , oprócz nowoczesnych systemów kradzieży wykorzystujących zaawansowane urządzenia do zagłuszania i klonowania kluczy, sprawcami są wciąż przyzwyczajony do stosowania starszych i sprawdzonych metod. Jest to również przechwycenie pływającego kodu, którego sprawca nie uruchamia twojego samochodu, ale może otworzyć drzwi i ukraść twoje rzeczy osobiste lub fabryczne radio, co często ma dużą wartość.

Zasada działania pływającego kodu opiera się na precyzyjnym algorytmie szyfrów, które służą do komunikacji między pojazdem a jego pilotem. Każde naciśnięcie klawisza na kluczyku wysyła wiadomość z unikalnym kodem i ograniczoną ważnością, dzięki czemu polecenie jest jasno określone, a wiadomość jest odbierana tylko raz przez pojazd. Uniemożliwia to niewłaściwe użycie przechwyconego kodu zamka w celu otwarcia pojazdu, jak jest to możliwe w przypadku prostych systemów z kodem stałym.

Jednak nawet ten wyrafinowany element bezpieczeństwa został przez sprawców uniknięty. Metoda przechwytywania polega na przerwaniu i odzyskaniu zakodowanej wiadomości wysyłanej ze sterownika w celu zaryglowania pojazdu. Ponieważ pojazd nie reaguje, właściciel ponownie naciska przycisk i również ten komunikat zostaje przechwycony przez sprawcę. W kolejnym kroku złodziej wysyła oryginalny kod, samochód zostaje zamknięty, a niczego niepodejrzewający właściciel odchodzi zadowolony. Jednak dzięki tej grze sprawca uzyskał cenne narzędzie, jakim jest niezarejestrowany kod zainstalowanego alarmu. Po ponownym wysłaniu odblokowanie pojazdu to kwestia sekund – wszystko bez podejrzanego zachowania.

W jaki sposób Pandora pomoże ci w walce z tym atakiem?

Podobnie jak w przypadku innych prób kradzieży i pokonania systemu Pandora, kluczem do tej metody jest współpraca kilku technologii, które obejmują wszystkie luki i tworzą doskonale bezpieczną całość. Pandora jest zabezpieczona przed kilkukrotnym przechwyceniem pływającego kodu, a pierwszym składnikiem ochrony jest komunikacja na zupełnie innej częstotliwości, której zakłócenie wymagałoby znacznie silniejszego i większego zagłuszacza niż w przypadku konwencjonalnego alarmu. Kolejnym elementem są same zaszyfrowane kody AES 128, które mają ściśle określoną datę ważności, co uniemożliwia ich wykorzystanie do opóźnionego otwierania pojazdu. Połączenie tych technologii tworzy funkcjonalny system odporny na próby przechwycenia pływającego kodu, nad którym toczy się kolejna fala kontroli w postaci tagu autoryzacyjnego Bluetooth. Bez jego obecności w określonej odległości nie jest możliwe otwarcie, uruchomienie lub inne sterowanie pojazdem, nawet jeśli sprawca ma w ręku pilota od Twojego pojazdu. Twój pojazd zabezpieczony Pandorą z łatwością pozostanie Twój w każdych warunkach, a wszystko to bez uszczerbku dla komfortu zdalnego sterowania i z wieloma dodatkowymi funkcjami.

Czy jesteś zainteresowany rozwiązaniami technicznymi dla systemów Pandora? Poproś o niewiążącą ofertę dostosowaną do Twojego pojazdu.

Udostępnij to!

Menu

  Interesuje mnie:
  Zabezpieczenie autaZdalny start

  Dodatkowe Informacje:
  Skrzynia biegów: ManualnaAutomat
  Odpalanie samochodu: KluczykiemPrzyciskiem Start/Stop
  Click outside to hide the compare bar
  Komparator