Jak se kradou auta

Jak kradzione są samochody II.

Z roku na rok rośnie liczba kradzieży samochodów dokonywanych za pomocą tzw. Klonowania kluczy. Obecnie nie jest już niczym niezwykłym czytanie statusów na portalach społecznościowych o samochodach, które zniknęły bez śladu z oświetlonych parkingów lub przed domami rodzinnymi. Pojazdy różnych typów, marek i kategorii cenowych są łatwym łupem dla złodziei dzięki wygodnym funkcjom bezkluczykowym, które wszyscy lubimy.

Ale jak to możliwe, że sprawca może ukraść nowoczesny pojazd z fabrycznie zamontowanym immobilizerem bez żadnych uszkodzeń w ciągu kilku sekund?

Klonowanie kluczy za pomocą gniazda OBD

System OBD to interfejs diagnostyczny, za pomocą którego technik serwisowy może odczytywać i edytować dane w jednostkach sterujących rozmieszczonych w całym pojeździe.

Ten bardzo przydatny system jest standardowo instalowany w większości samochodów od 2001 roku, umożliwiając szybką i łatwą diagnostykę usterek. Jednak równie szybko i łatwo można go nadużyć przy niewielkiej pomocy odpowiedniego czytnika lub diagnostyki elektronicznej. Urządzenia te są również łatwo dostępne dzięki internetowi, więc ich zakup to kwestia kilku kliknięć. Dzięki podobnemu urządzeniu uzyskanie kodów immobilizera i załadowanie nowego kluczyka to pestka dla sprawcy, a Twój samochód to już przeszłość.

W jaki sposób Pandora Ci pomoże?

Bardzo często stosowana metoda klonowania kluczy była jednym z głównych celów w rozwoju systemów Pandora. Aby zwalczyć to zagrożenie, stworzyliśmy unikalny immobilizer portu OBD, który jest częścią wszystkich modeli Pandory. Jeśli pojazd jest zablokowany, port OBD dzięki Pandorze nie działa, więc odczyt, diagnostyka czy jakakolwiek próba manipulacji gniazdem są niemożliwe. Jedynym sposobem uzyskania dostępu do gniazda jest użycie zakodowanego sygnału z pilota Pandora. Technologia ta, w połączeniu z unikalnym znacznikiem identyfikacyjnym Bluetooth, praktycznie całkowicie zapobiega kradzieży pojazdu poprzez niewłaściwe użycie gniazda OBD.

Wcześniej jednak sprawca musi otworzyć pojazd i uzyskać fizyczny dostęp do gniazda OBD, oczywiście bez wywoływania głośnego lub cichego alarmu normalnego bezpieczeństwa. Istnieje jednak kilka sposobów na pokonanie blokad, a nawet jeśli producenci próbują, sprawcy zawsze starają się bardziej i nie ma żadnej blokady, która mogłaby ich powstrzymać. Po uzyskaniu dostępu do gniazda wystarczy podłączyć do portu specjalne urządzenie i pobrać z przechowywanych danych wszystko, czego potrzebuje przestępca. W ciągu kilku sekund złodziej ma w dłoni w pełni załadowany kluczyk, który może całkowicie kontrolować pojazd. Sprawca może natychmiast zabrać Twój samochód, ale często ze względów bezpieczeństwa blokuje pojazd i wyjeżdża. Za kilka godzin lub dni, w idealnych warunkach, ktoś inny przyjedzie po Twój samochód i będziesz miał tylko oczy do płaczu.

Udostępnij to!

Menu

  Interesuje mnie:
  Zabezpieczenie autaZdalny start

  Dodatkowe Informacje:
  Skrzynia biegów: ManualnaAutomat
  Odpalanie samochodu: KluczykiemPrzyciskiem Start/Stop
  Click outside to hide the compare bar
  Komparator